Archive for September, 2010

Menu on a budget $50 a week

Here is a look at the menu from last week and a peek at what is coming up this week. Just a side note, I did not start this challenge with empty cupboards I had several items on had just as I always do. I also make my own cinnamon rolls and some of our bread and I have two tomato plants that provide me with fresh tomatoes that I use to make all of my own spaghetti sauce. I buy most of my produce at Superior and Price Right Markets I find they have the best price and their produce is always fresh. I get my meats wherever there is a sales and divide larger packages down to meal size quantities.

Breakfast

Pancakes, Oatmeal, Cinnamon Rolls, Cereal, Boiled Eggs , Chorizo and Eggs, Sandwiches

I always include fruit and milk with breakfast.

Lunches

PB & J, leftover stew, leftover chicken nuggets, egg salad sandwiches, ham and cheese sandwiches, mac n cheese.

All packed lunches include fruit ( apples, bananas, raisins or melon) water or Capri Sun Roaring Water, chips and a goody ( cookie, brownie or cupcakes).

Dinner

Flautas, chimichangas, Watermelon, Raw Veggies w dip

Chicken Nuggets , Baked Beans, Veggies and Fruit

Beef Stew w Biscuits, SaladĀ 

Baked Chicken, Mashed Potatoes and Corn

Leftovers, Salad and fruit

Chili w Corn Bread , Salad

Chicken Fried Steak, Mashed Potatoes and Veggies

Tacos, Melon

Mini Meatloaves, Mashed Potatoes, salad

Potato Soup, biscuits and fruit

Leftovers, Salad and fruit

BBQ Chicken, Potato Salad, Baked Beans and Melon

Paper Napkins $0.99
5 bananas $0.40
2 1/2 lbs. Chicken Breast pieces $4.19
1.5 lbs Carrots $0.77
2 cantaloupes $1.44
2.5 lbs pinto beans $0.80
5 doz eggs $3.00
2 .5 lbs Ground Beef $4.50
2 cabbage $0.48
Chorizo $1.29
5 lbs. rice $1.69
6 onions $0.38
1 Honey Dew $0.81
10 chicken thighs $2.19
Butter $8.79
yeast $4.38
milk $2.45
Total for the week $38.55
Advertisements

Comments (3) »

Feed a Family of 4 for $50 a week

I am going to challenge myself once again, as anyone who knows me knows IĀ  have more time than money. I have been inspired by a blog http://www.owlhaven.net and if she can feed her family of 10 for $75 a week I think I can do this with my much smaller family for $50 a week. Insight for those of you who do not know me personally I have 11-year-old twins who are not big eaters, but require a constant stream of snacks and meals and the love of my life whose favorite question to me is “what is there to eat?” With this in mind I will be doing my grocery shopping for the next 30 days using cash only to help me stay on track. I will record on this blog my shopping successes and meals.

My family is not overly health conscious but I do try to balance what we eat with fruits and veggies, I am blessed with kids who will eat almost anything I make. This challenge will require that I make most snacks and desserts rather than relying on store-bought goodies. The kids will have $8 each for the month to buy snacks if they choose.

Today I baked brownie bars with mix I had, these will be used for tonight’s dessert and for lunches tomorrow. For dinner I used leftover Mexican Chicken and refried beans to make Flautas and Chimichangas everything used today came from stock I already had.

I have prepared a menu and scouted the grocery adds that just came in I will probably make my first trip to the store tomorrow to get needed items to complete my menu. Along with rations my food dollars I will try to reduce my gas consumption to $60 for the month, this will require planning as I drive a large vehicle that get 14 miles to the gallon. Follow me along on this journey and wish me luck. I will be blessed by your comments and if you find something you can use it the blogging my blessing will be two-fold.

Comments (3) »